Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro
Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro
Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro
Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro
Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Adaugare Pattern

In jos 
AutorMesaj
Home

avatar


Mesaje : 56
Data de inscriere : 03/02/2013

Adaugare  Pattern Empty
MesajSubiect: Adaugare Pattern   Adaugare  Pattern Icon_minitimeDum Feb 03, 2013 3:38 am

Pattern-ul este un background mai “special”, nu este doar o simplă culorea, este o imagine, un efect. Îl puteți folosi în formarea unui background jucându-vă cu opacitatea și blending modes (Overlay, Luminosity, Multiply, etc.).

În acest tutorial am să vă arat cum să adăugați un pattern în Photoshop, se poate și creea, dar acest lucru am să vi-l arat în alt tutorial.

Există o mulțime de pattern-uri pe internet care le puteți folosii, așa că e bine să știți cum să le adăugați.

Pasul 1:

În primul rând ar trebuie să copiați un pattern de pe internet, după ce aveți pattern-ul, trebuie adăugat în folder-ul Photoshop.

Pattern-ul îl adăugați aici: C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS2\Presets\Patterns.

Poate voi aveți instalat în altă parte Photoshop-ul, nu e motiv de grijă, C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS2\ , această parte nu prea contează, poate la voi e alta, important este să ajungeți în folderulPresets\Patterns .

Eu am Photoshop CS2, dar este la fel la orice CS.
Adaugare  Pattern 35231951
Pasul2:

După ce ați adăugat pattern-ul, trebuie să-l activați. Intrați în Photoshop și accesați unealta Paint Bucket Tool (G). Dacă aveți cumva unealta Gradient Tool (G) accesată, nu e vreo problemă. Țineți apăsat clic stânga pe unealtaGradient Tool (G) din bara Tools și mutați ușor maus-ul spre dreapta și ar trebui să vă apară așa:
Adaugare  Pattern 74076533
După ce vă apare așa, apăsați pe unealta Paint Bucket Tool.

Pasul 3:

Acum selectați Pattern din bara Options.
Adaugare  Pattern 89465719

Pasul 4:

După aceea apăsați pe butonul și după aceea pe butonul și ar trebui să vă apară așa:


Adaugare  Pattern Pasul 4:  După aceea apăsați pe butonul  și după aceea pe butonul  și ar trebui să vă apară așa:
Dacă nu ați înțeles treaba cu butoanele, atunci le puteți vedea în imaginea de mai sus, nu sunt greu de găsit.

După ce ați ajuns aici (vedeți în imaginea de mai sus unde), trebuie să apăsați pe Load Patterns… pentru a adăuga pattern-ul. După ce ați apăsat pe Load Patterns… ar trebui să vă apară această fereastră:
Adaugare  Pattern 75714804

Selectați pattern-ul care doriți să-l adăugați și apăsați pe Load, puteți vedea asta și în imaginea de mai sus.

Notă: Puteți stinge Photoshop-ul linistiți deoarece pattern-ul rămâne activ, nu trebui activat de fiecare dată, doar dacă ștergeți Photoshop-ul din calculator, atunci v-a trebui adăugat din nou în folder.

Notă 2: Pattern-ul se poate adăuga mai ușor din Desktop și nu numai, nu mai este nevoie să-l mutați în folder-ul lui, atunci când îl veți încărca, selectați Desktop din partea dreaptă (vezi imaginea de mai sus).







Edit-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------la titlu am gresit si nu ami stiu cum sa editez:)) am vru sa spun

Adăugare Pattern
Sus In jos
 
Adaugare Pattern
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Neam Mutat Pe -> WwW.4en3rgY.FOruMZ.Ro :: CsArea - Design :: Tutoriale-
Mergi direct la: